Co je pneumatika?

Nemo / Pixabay

Pneumatika je vnější kryt kola. Je nezbytnou součástí většiny vozidel, protože zajišťuje převod hnací síly motoru na vozovku. Vyvolává tření s vozovkou a to slouží k akceleraci a brzdění. Pneumatika také pomáhá pří odpružení a chrání disky kol od rychlého opotřebení. V dnešní době jsou pneumatiky vyráběny ze zvulkanizované gumy. Ovšem toto je velmi obecný pojem, protože existuje mnoho tzv. směsí, které mají odlišné vlastnosti.

První kdo si nechal výrobek podobný pneumatice patentovat byl Robert William Thomson (původem ze Skotska). Ve své době však neměl tento výrobek žádné praktické uplatnění a tak se na něj na čas zapomnělo. V roce 1887 pneumatiku znovuvynalezl a vylepšil John Boyd Dunlop. První pneumatika, kterou vyrobil, byla ze zahradní hadice a měla vylepšit jízdní vlastnosti tříkolky pro syna. Tyto pneumatiky našly brzké uplatnění na jízdních kolech. Už v roce 1906 byly vzduchem plněné pneumatiky použity pro letadla (pouhé 3 roky po 1. letu).

Výběr levných pneumatik

Nevíte jak správně vybrat pneumatiku pro vaše auto? Nevyznáte se v nepřehledných seznam plných informací typu 185/16? Pojďme se podívat na typy vyráběných pneumatik dostupných na našem trhu, co znamenají jejich označení a čím se řídit při jejich výběru.

Odpověď na “Co je pneumatika?”

  • admin says:

    Levné pneumatiky pro všechny typy osobních i nákladních vozidel nalezente na informačních stránkách cz pneumatiky. Rady a informace pro správný nákup kvalitních pneumatik.

Odpovědět

Musíte být přihlášeni pro komentáře.

Nejlevnější Pneu
NEJLEVNĚJŠÍ PNEU! Využijte velké slevy na Pneumatiky.cz a nakupte letní pneu za nejnižší ceny. Doručíme pneu Barum, Michelin, Matador, Dunlop, Nokian nebo Pirelli do 24 hodin přímo k vám.
Partneři
Přezutí pneu Praha

Velký a rychlý pneuservis v Praze. Přijeďte i bez objednání.