Jak vybírat pneumatiky na zimu?

OpenClips / Pixabay

Velmi často jsme se v České republice, zejména v dobách dřívějších, setkávali mezi motoristy s názorem, že zimní pneumatiky jsou přežitek, že takovéto speciální pneu je zbytečně drahé, že nepřináší propagovanou přidanou hodnotu a že stačí univerzální, tedy celoroční, pneumatiky.

Ačkoliv v České republice nejsou pneumatiky na zimu povinné a povinnost je používat na automobilech zákon ukládá pouze v na úsecích označených značkou zimní výbava a to navíc pouze v určitých obdobích roku, zájem o kvalitní a bezpečnější jízdu, která použití zimních pneu vyžaduje, stále roste.

Nejen řidiči nákladních aut pochopili, že pneumatiky na zimu nejsou rozmarem, ale často nutností, která chrání nejen auto a jeho řidiče, ale lidi v okolním silničním provozu. Pochopili, že pneumatiky na zimu jsou prostě potřeba.

Jak vybrat pneumatiky na zimu?

Při výběru těch pravých zimních pneumatik, je třeba vždy přihlédnout k typu jejich používání. Pokud jste rekreační řidič a své auto do zimy vytáhnete tak dva krát, nemá příliš velký smysl investovat do drahých zimních pneumatik a budou Vám stačit nějaké levné pneumatiky, které však budou dostatečně kvalitní a spolehlivé. Pro občasný provoz jsou levné zimní pneumatiky to pravé. Většinou mají horší jízdní vlastnosti na suchu, často se rychleji opotřebují, ale nemusíte se bát, že by jejich nákup znamenal totéž, jako jezdit na letních.

Levné pneumatiky na zimu jsou tedy vhodné pro příležitostné řidiče a spíše do města. Naopak pokud jezdíte často, zejména v oblastech, kde sníh není vzácností, může se investice do dražších pneumatik rychle vrátit. Zejména u dražších a výkonnějších vozů je dobré sáhnout po ověřených značkách pneu jako Goodyear, Michelin, Pirelli, Dunlop či Uniroyal. Rozhodně zapomeňte na pneumatiky protektory. To opravdu není dobrá volba pro automobil, jehož cena přesahuje 300 000 Kč.

Pneumatiky na zimu a jejich testy

Vybírat zimní pneumatiky můžete také podle testů, které každoročně připravují redakce velkých automagazínů a organizace typu ADAC. Výsledky testů pneumatik pak často ukážou i přehlednou tabulku poměrů cena/výkon, která je pro spoustu kupujících velmi důležitá. Testy pneumatik také často představují novinky jednotlivých firem, které na trh přicházejí s novými technologiemi, které zvyšují bezpečnost jízdy, snižují opotřebení pneumatik i vozu a velmi často také snižují spotřebu paliva.

Nezapomeňte, že zimní pneumatiky mají svou životnost, že byste je měli správně skladovat a vybírat podle typu Vašeho provozu a v neposlední řadě nezapomínejte, že zimní pneumatiky jsou povinné na dálnicích a cestách označených značkou Zimní výbava, přes velkou část zimy.

Odpovědět

Musíte být přihlášeni pro komentáře.

Nejlevnější Pneu
NEJLEVNĚJŠÍ PNEU! Využijte velké slevy na Pneumatiky.cz a nakupte letní pneu za nejnižší ceny. Doručíme pneu Barum, Michelin, Matador, Dunlop, Nokian nebo Pirelli do 24 hodin přímo k vám.
Partneři
Přezutí pneu Praha

Velký a rychlý pneuservis v Praze. Přijeďte i bez objednání.